Smart výdejní boxy a klimatizační jednotky pro datová centra

V rámci projektu „Smart výdejní boxy a klimatizační jednotky pro datová centra“, financovaného z programu OP TAK – Aplikace, spolupracujeme se spol. CONTEG, s.r.o. na vývoji nových a efektivnějších klimatizovaných výdejních boxů a chladicích jednotek pro datová centra.
Pracovníci Ústavu mechaniky tekutin a termodynamiky, FS ČVUT zajišťují důležité analýzy proudění vzduchu jak v nových výdejních boxech, tak i u chlazení nových chladicích jednotek pro datová centra.

Anotace projektu

Předmětem projektu je výzkum a vývoj dvou nových typů výrobků:

  1. Výdejních boxů
  2. Chladicích jednotek pro datová centra

V první výzkumné a vývojové linii aktivit je cílem vytvořit unikátní řešení výdejních boxů, které budou svými funkcionalitami, energetickou náročností a vztahem k životnímu prostředí jedinečné a vysoce moderní s mnoha přidanými hodnotami pro uživatele. Zákazník bude schopen díky novým boxům a pokročilému vzdálenému dohledu a správě vytvořit inteligentní síť výdejních boxů se zabezpečenou komunikací pro velmi komplexní systém výdeje zásilek různého typu (potřeba různé teploty pro uskladnění).

Konkrétně je cílem vyvinout 3 prototypy nových výdejních boxů:

  1. Chladicí výdejní box se 3 režimy teplot (0 – 5 °C, -5 – 0 °C, 6 – 18 °C)
  2. Výdejní box přizpůsobený pro tělesně postižené se specializovaným softwarovým řízením
  3. Energeticky autonomní výdejní box využívající energii pouze z fotovoltaických panelů na střeše

Ad a.) Velkým přínosem realizace projektu je moderní výzkum a vývoj chlazených a mražených schránek založený na optimalizaci vnitřního prostoru výdejních boxů s ohledem na analýzu proudění vzduchu uvnitř boxu. Díky tomu lze navrhnout konstrukci s ohledem na nejmodernější trendy, s minimální energetickou náročností a významně lepší aerodynamikou uvnitř boxu, především v oblasti strojovny. Toto povede k minimalizaci tlakové ztráty v chlazeném prostoru a dojde k efektivnímu zajištění chlazení i mražení uvnitř boxu.

Ad b.) U výdejních boxů pro tělesně postižené je realizován výzkum a vývoj nového pokročilého softwarového řešení, které bude schopno velmi efektivně navrhovat umístění zásilek a navigovat tělesně / zrakově postižené ke správné schránce, kde najdou svůj balík.

Ad c.) Výzkum a vývoj elektroniky pro energeticky autonomní výdejní boxy rovněž představovuje náročný a ambiciózní proces. Hlavním úkolem zde je návrh nových, energeticky velmi málo náročných komponent.

Druhé téma projektu se týká chlazení datových center. Cílem projektu je vývoj prototypů dvou nových chladicích jednotek:

  1. Sálová jednotka s technologií free-cooling
  2. Meziracková jednotka s unikátním poměrem „chladicí výkon / spotřeba energie“

U obou těchto nových chladicích jednotek je cílem dosáhnout snížení spotřeby elektrické energie při chlazení. Dosažení tohoto parametru bude dosaženo u sálových jednotek novou technologií free-coolingu, u mezirackových jednotek optimalizovanou konstrukcí aerodynamiky proudění vzduchu uvnitř jednotky. Mezi další přínosy patří snížení spotřeby neekologických chladiv, zajištění efektivnější výroby, montáže a tím i zajištění nižších výrobních nákladů, které umožní nabídnout velmi konkurenceschopnou cenu za velmi dobrou kvalitu nových chladicích jednotek.

Žadatelem o dotaci je česká společnost CONTEG spol. s r.o. (dále jen CONTEG), která má v oboru projektu již řadu let zkušeností. Firma působí na trhu již od roku 1998 a své podnikatelské aktivity směřovala od začátku do oboru rozvaděčových jednotek, od roku 2007 pak pozornost přešla na chlazení pro datová centra a dalších moderních technologie pro tyto zákazníky. Kvalitu vyráběných výrobků dokládá navíc certifikace managementu kvality dle mezinárodního standardu ISO 9001. Pro výzkum a vývoj využívá firma vlastní moderní vývojové centrum a jejím cílem je pravidelně přicházet na trh s výkonnými a efektivními technologiemi konkurenceschopnými na celoevropském i světovém trhu. S ohledem na potřeby trhu se žadatel v současné době zaměřuje především na chlazení datových center a výdejní boxy.



Období realizace projektu je od 1. 2. 2023 do 31. 6. 2026.